Partneři a projekty

Naše projekty nebo činnost

Pstruh_ze_Pstruzi_lihne.pdf
letak2_2.pdf

veřejná sbírka: Environmentální výchova dětí a mládeže

Podpořte výukové programy o rybách a přírodě pro děti, chov lososovitých ryb a lipana! Pošlete jakýkoliv finanční příspěvek na tuto činnost na oficiální bankovní účet sbírky  č. 7010121967/2010. Tato veřejná sbírka běží od roku 2015, její existenci si můžete ověřit zde v evidenci veřejných sbírek u MV. 

Za případnou podporu předem děkujeme!

podpora chovu lososovitých ryb

V roce 2020 až 2024 podpořilo Město Frýdlant nad Ostravicí finanční dotací chov lososovitých ryb v rybochovném zařízení v Pstruží.

práce s dětmi a mládeží

Rybářské kroužky a práce s dětmi a mládeží - místní kolo soutěže Zlatá udice a podpora celoroční činnosti s dětmi a mládeží. V různých letech je tato činnost v podstatě pravidelně podporována finanční dotací od MŠMT, od Města Frýdlantu nad Ostravicí a obcemi Čeladná, Pstruží,  Staré Hamry a Ostravice.  

projekt „U vody s rybářem“

V rámci environmentálního vzdělávání jsou děti a mládež seznámeny s životem ve vodě a v jejím okolí. Výukové programy jsou realizovány u místních vodních toků nebo v areálu Rybochovného zařízení v Pstruží. V letech 2015 až 2024 je projekt podporován finanční dotací z Moravskoslezského kraje, od města Frýdlantu nad Ostravicí, obec Čeladná, Ostravice, Pstruží a Staré Hamry.

V roce 2017 byl realizován projekt rekonstrukce sádek z OP Rybářství

Naši (ne)pravidelní podporovatelé

Frýdlant n/O

Ostravice

Pstruží

Čeladná

Bíla

Malenovice

Staré Hamry

Aktivně se zajímáme o finanční granty na navýšení přírodní populace Pstruha Obecného potočního - Salmo Trutta  fario

Z potoků a říček v celém Česku se ztrácejí pstruzi 

Z našich toků stále více mizí pstruh obecný, forma potoční (Salmo trutta morpha fario) v důsledku zvyšující se teploty vody a predačního tlaku chráněných predátorů. Český Rybářský Svaz MO Frýdlant nad Ostravicí se snaží podporovat stávající pstruží populace vysazováním váčkového plůdku čtvrtročka a ročka pstruha obecného potočního, získaného z umělého výtěru. Od roku 2023 po dobu pěti let chceme vysazovat 40 000 kusů váčkového plůdku, 20 000 čtvrtročka a 3000 kusů ročka pstruha obecného. Tato juvenilní stádia jsou produkována Českým Rybářským Svazem místní organizace Frýdlant nad Ostravicí v rybochovném zařízení Pstruží. Každoročně produkujeme přes 600 000 tisíc kusů jiker, které se vykulí, a naším cílem je jimi obohatit mikroregion Frýdlantských potoků a řek. Po vyzvednutí na líhni bude rybí plůdek převezen do chovných říček a potoků.

Jeho domovem jsou horské a podhorské potoky a řeky. Ne každý tok však poskytuje vhodné podmínky. Pstruh je ryba stanovištní, které vyhovují proudivé toky s tvrdým dnem, dostatkem úkrytů a odpovídající kyselostí vody. K životu potřebuje dostatek kyslíku a dostatečný vodní sloupec, tedy hloubku vody. Důležitá je také přirozená úživnost daného toku. Zejména však potřebuje správnou teplotu vody. Ideální je 14-17 stupňů Celsia. V současnosti se však teplota vody hlavně na dolních tocích řek zvyšuje, což je hlavním důvodem, proč pstruzi mizí z naší přírody. Na vině jsou však i přemnožení rybožraví predátoři, kteří intenzivně decimují rybí populace v Evropě.

K zachování pstruha obecného formy potoční (Salmo trutta morpha fario) nám přispěly tyto místně příslušné obce: Malenovice, Čeladná, Staré Hamry, Bílá, Ostravice a město Frýdlant nad Ostravicí.

Ryby je možné po domluvě vysadit s dětmi v rámci školy v dané obci za doprovodu učitelů či vedení obce.

Děkujeme za podporu městu Frýdlant nad Ostravicí a obcím Malenovice, Čeladná, Staré Hamry, Bílá, Ostravice

 

                                                                                                   

                                                                                           MO Frýdlant nad Ostravicí hospodář Jan Kaloč